SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sko 2975357
*
nr 297 5357
Sko
silver, Tyskland, L16
Utrop:
500 kr
Såld:
750 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 februari 2004
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/1 13:21:00
1
Vinnande bud
2/2 15:02:44
2
550 kr
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa silver sko tyska tyskland tyskt ädelmetall
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 19:42
-
2099 Akvarell
Ingegerd Beskow (1887-1978), Sverige. Signerad, St..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 20:23
-
2086 Akvarell
Synnöve Beskow (1937-1999), Sverige. Hamnmotiv. Si..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 18:45
-
2062 Fat
Ulla Forsell (f. 1944), Sverige. Konstglas, Signer..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 19:21
-
4125 Konstglas
2 delar, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sve..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 20:05
-
4032 Konstglas
6 delar, bland annat UHV, Bertil Vallien & Monica ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 19:34
*
Sko
nr 297 5357
Sko
silver, Tyskland, L16
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 750 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 2 februari 2004 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
30/1 13:21:00 | 1 | Vinnande bud |
2/2 15:02:44 | 2 | 550 kr |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa silver sko tyska tyskland tyskt ädelmetall
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 19:42 -
2099 Akvarell
Ingegerd Beskow (1887-1978), Sverige. Signerad, St..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 20:23 -
2086 Akvarell
Synnöve Beskow (1937-1999), Sverige. Hamnmotiv. Si..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 18:45
-
2062 Fat
Ulla Forsell (f. 1944), Sverige. Konstglas, Signer..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 19:21 -
4125 Konstglas
2 delar, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sve..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 20:05 -
4032 Konstglas
6 delar, bland annat UHV, Bertil Vallien & Monica ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 19:34